Prieš sezono darbų pradžią – mokymai ir konsultacijos

Sakoma, ką išmoksi, ant pečių nenešiosi. Vasarį ir kovą, kol soduose ir uogynuose dar neprasidėjęs darbų įkarštis, galima skirti žinių papildymui. Lietuvos uogų augintojų asociacija kartu su laidos “Svajonių ūkis” rengėjais bei Kauno miško ir aplinkos inžinerijos kolegija (KMAIK) organizavo mokymus uogų augintojams.

Paskutinieji mokymai “Vaisių ir uogų auginimo naujausios technologijos“ vyko kovo 9-10 dienomis. Į KMAIK susirinko gausus būrys pradedančių ir jau patirties turinčių uogų augintojų iš visos Lietuvos. Žinomi specialistai iš Lenkijos bei mūsų šalies pristatė naujausias uogininkystės technologijas, buvo galima pasikonsultuoti įvairiais rūpimais klausimais.

Konsultantas iš Lenkijoje žinomos firmos „Delphy“ Krzysztof Zabowka išsamiai papasakojo apie naujausius aviečių ir šilauogių auginimo būdus. Lenkijoje dabar labai populiarėja aviečių auginimas tuneliuose. Šis būdas, aišku, brangesnis negu aviečių auginimas lauke, tačiau turi daug privalumų. Derlius subręsta anksčiau, jis būna kokybiškesnis, atitinkamai galima gauti didesnę kainą už uogas.

Kitos Lenkijos įmonės „JAGODA“ atstovai pristatė įvairias uogynų priežiūros ir derliaus skynimo mašinas, kurios palengvina šiuos darbus.
Kaip pasirinkti durpes šiluogių, spanguolių, braškių šiltnamiuose auginimui, papasakojo UAB „Durpeta“ specialistas Valentinas Beinoris. Šį įmonė rinkai pateikia įvairios paskirties durpių substratus, taip pat galima užsisakyti norimos sudėties mišinių pagal konkrečius uogų augintojo poreikius.

Siekiant gausaus uogų derliaus, neįmanoma išsiversti bet laistymo sistemos. Kaip spręsti uogynų aprūpinimo vandeniu problemas, supažindino UAB „Maidina“ specialistas Andrej Klunduk.

Vienos populiariausių uogų – braškės. Lietuvoje jau yra nemažai braškynų, bet nuolatos kuriasi ir naujų, o anksčiau įveistuose irgi diegiamos naujos auginimo technologijos. Apie braškių veisles, uogynų priežiūrą, uogų perdirbimą ilgamete patirtimi ir šiandienos naujovėmis pasidalijo patyręs ūkininkas Ritas Kvietkus. Besidomintys braškių auginimu mokymų dalyviai galėjo pamatyti ir padegustuoti liofilizuotų braškių. Liofilizavimas yra vienas šiuolaikinių uogų perdirbimo būdų.

Po paskaitų vyko konsultacijos auditorijose. Keliolika metų ekologiškai ūkininkaujanti Genovaitė Sakalauskienė norintiems papasakojo apie šį uogų auginimo būdą. KMAIK dėstytoja Asta Doftartė pasidalijo kalėdinių eglaičių plantacijų įveisimo ir priežiūros patirtimi. KMAIK lektorė Ingė Auželienė pristatė informaciją apie dekoratyvinių augalų ūkius.

Ūkininkas, projektų rengėjas Audrius Meseckas teikė konsultacijos, kaip kuriant uogų ūkius gauti ES paramos.

Patyrusi mokslininkė ir praktikė dr. Elena Survilienė konsultavo augalų apsaugos klausimais. Kova su ligomis ir kenkėjais uogų ūkiuose labai svarbi, nes nemokant augalų tinkamai prižiūrėti galima patirti labai didelių nuostolių.

Antroji mokymų diena, kovo 10-oji, buvo skirta pradedantiems ūkininkams. Lietuvos uogų augintojų asociacijos vadovas ir KMAIK lektorius Tautvydas Gurskas papasakojo, ką būtina žinoti kuriant uogų ūkį. Nuo ko pradėti kuriant braškių ūkį, patarė ūkininkas Ritas Kvietkus. Kitas didelę patirtį turintis ūkininkas Gediminas Cijūnaitis papasakojo, kaip pasirinkti tinkamas gervuogių, šilauogių, medlievų, aronijų, aviečių veisles verslui, kaip prižiūrėti augalus pirmaisiais metais. Kaip įkurti šiuolaikišką vaismedžių sodą, įrengti aktinidijų ar svarainių plantaciją, patarė dr. Kęstutis Malinauskas.

Antrąją mokymų dieną taip pat kalbėta apie laistymo technologijas, augalų apsaugą, kalėdinių eglaičių auginimą, dekoratyvinių augalų ūkį. Vyko konsultacijos dėl ES paramos.

Po tokių išsamių mokymų juose dalyvavusieji į savo sodus ir uogynus grįžo su pilnu žinių bagažu. Naujos žinios padės dar geriau prižiūrėti augalus, daryti mažiau klaidų ir užauginti gausų derlių bei jį pasiūlyti pirkėjams.

Related Articles

Responses